Nie je med, ako med...
Nie je med, ako med…
Na úvod tohto článku si pripomeňme, že všetky medy, ktoré vyprodukujú včely v prírode, sú chutné a zdravé. Preto by si každý konzument medu mal nájsť vo svojom okolí svojho včelára, ktorý mu zaručí jeho pravosť a kvalitu. V supermarkete taktiež možete nájsť včelí med s nápisom “Slovenský produkt”, avšak tieto výrobky sú často zmiešané s lacným medom z Číny a taktiež prifarbované. Slovenský med tam pochopiteľne je, ale len určité percento, nakoľko to bohužiaľ povoľujú naše zákony.
Fakty o mede
- Včelí med je výborný na zvýšenie energie a výkonnosti v športe. Užitím medu pred športovou aktivitou sa vaše telo dokáže následne rýchlejšie regenerovať a zotaviť.
- Jeden kilogram medu znamená pre včely navštíviť viac ako 2 500 kvetov a 160 000 nalietaných kilometrov.
- Jeden kilogram medu je výsledkom práce viac ako 6000 včiel.
- Med obsahuje antibakteriálne látky, ktoré posobia proti určitým typom baktérií a plesní. Taktiež sa využíva ako tradičný konzervant.
- Med obsahuje vzácne vitamíny a antioxidanty, napr. pinocembrín, ktorý nikde inde nenájdete. Neobsahuje žiadny tuk, ani cholesterol.
- Operní speváci používajú med na upokojenie hrdla pred predstavením.
- V Egyptských pyramídach výskumníci našli aj včelí med. Bol stále jedlý.
Iný kraj – iná chuť medu
Na Slovensku sa môžeme stretnúť s rôznymi druhmi medov, najčastejšie sa vyskytuje repkový, agátový, medovicový, horský, lipový a kvetový, a v poslednej dobe je známejší aj med z rastliny facélia.
Medy sa delia aj podľa toho, akou formou ich včely získavajú. Môžu byť z kvetov rastlín – včely spracujú nektár vysušením, pomocou vetrania svojimi krídlami, na med.
Na otázku, ktorý med je najlepší väčšina laikov, nevčelárov, asi odpovie – “tmavý lesny”. Medzi nami včelármi je tiež nazývaný medovicový. Ak však skutočne chcete vedieť, ktorý med je najlepší, možno vás prekvapí naša jednoduchá odpoveď: najlepší med je ten, ktorý vám najviac chutí!
Dnes si môžete vyberať z ponuky pestrej palety vôní, chutí, farieb a konzistencie medu. Každý kvalitný med by však mal putovať k zákazníkovi ako vyzretý produkt, pričom veľmi dôležitý je obsah vody v mede. Jej obsah dokážeme zistiť viacerými metódami, pričom najjednoduchšie je na meranie použiť refraktometer na med. Hodnoty v intervale 15 % až 18 % zaručujú dlhú trvanlivosť medu.