Včelie produkty
Druhy včelích medov a ich účinky
V predošlom článku ste sa mohli dozvedieť základné fakty o mede, v ktorom boli spomenuté jeho najčastejšie druhy. V dnešnom článku sa dozviete fakty o jednotlivých druhoch medu, ktoré by ste ako ich konzument mali poznať a aj to, kedy môžete od svojho včelára čakať ten najčerstvejší, prvý jarný med.
Agátový med
Mednatosť agátového lesa môže dosiahnuť až 1700 kg/ha.
Je typickým medom pre svoju svetlú farbu a jemnú chuť. Ak neobsahuje stopy iných medov, prakticky nekryštalizuje.
Účinky: ľahko stráviteľný, podporuje látkovú výmenu v tele organizmu, účinný proti páleniu záhy
Doba kvitnutia Agátu bieleho: polovica až koniec mája
Zaujímavosť: stromy majú extrémne vysokú mednatosť nektáru – jedno včelstvo dokáže pri ideálnych podmienkach znášky doniesť až 8kg/deň
TIP: ak na jar pôjdete okolo rozkvitnutého agátu, kľudne skúste ochutnať kvety z tohto stromu. Mal by vaše chuťové bunky potešiť sladký nektár, pochopiteľne, ak si na ňom nepochutnali tesne pred vami usilovné včielky.
Kvetový med
Kvetový med je výnimočný svojou rôznorodosťou zdroju nektáru.
Najrozšírenejší med u nás. Je prevažne z lúčnych kvetov, a na jar z ovocných stromov.
Účinky: dodá energiu, zároveň pôsobí ukľudňujúco
Doba kvitnutia: najsilnejšia znáška je z jarných kvetov, ale včely ho produkujú taktiež v lete
Zaujímavosť: je bohatý pre pestrosť vitamínov a minerálov
Lipový med
Mednatosť lipového lesa je až 1200 kg/ha.
Je to jeden z najaromatickejších medov. Vyznačuje sa silnou voňou a jemnou kryštalizáciou. Typický pre naše územie.
Účinky: pôsobí protizápalovo, proti nachladnutiu, horúčkam, má priaznivý vplyv na horné dýchacie cesty, priedušky, podporuje vykašliavanie
Doba kvitnutia Lipy malolistej: júl
TIP: najlepšie si pochutnáte v kombinácií s lipovým čajom a citrónom
Slnečnicový med
Mednatosť slnečnice je 100 kg/ha. Peľodajnosť až 250 kg/ha.
Tento med ma vyšší obsah peľu a preto nie je vhodný pre alergikov.
Účinky: posilňuje imunitný systém, počas choroby vyvoláva u detí potenie
Doba kvitnutia Slnečnice ročnej: august
Zaujímavosť: pre včely je pomerne namáhavé zberať tento med, nakoľko slnečnica má drsnejší povrch kvetu a včely sa na ňom takzvane viac “derú”
Repkový med
Mednatosť repky je 240 kg/ha.
Tento med je u nás najlacnejší, ale paradoxne má v sebe najviac aktívnych látok spomedzi medov, preto je napríklad v USA a v severnej Európe vysoko cenený.
Účinky: pôsobí upokojujúco, má omladzujúce účinky a vďaka obsahu látky “bazicin” (alkaloid) má taktiež protirakovinové účinky
Kryštalizácia: silno kryštalizuje, niekedy aj do 3 dní po vytočení
Doba kvitnutia Repky olejnej: koncom apríla až polovica mája
TIP: od svojho včelára vyskúšajte repkový – pastovaný, ten vám viac neskryštalizuje a je ľahko rozotierateľný
Každý druh medu je originálnou súčasťou vašej stravy, a nedá sa priamo určiť, ktorý z nich je ten najlepší. Pre vyváženosť prísunu vitamínov a mierálov sa odporúča medy priebežne striedať. Vaše telo najlepšie vie, čo potrebuje a v zásade preto platí, správny je ten, ktorý vám najviac chutí.
Včely sú úzko spojené s prírodou, a tým je do určitej miery ovplyvnená ich každoročná znáška nektáru. Príroda je už v dnešnej dobe doslova nevyspytateľná. Môže sa stať, že napríklad agátové lesy začnú kvitnúť o pár dní skôr alebo neskôr, a kvôli tomu sa určité množstvo zmieša s iným medom, ktorý sa už nachádza v úli.
Medy spomenuté v tomto článku zoženiete najčastejšie od včelárov z nížinatých a rovinatých oblastí, kde je (zatiaľ) dostatok poľnohospodárskej včelej pastvy. V najbližšom pokračovaní tejto série článkov si priblížime okrem iného aj horské medy.
Med – výsledok spolupráce tisícok včiel a včelára
Med, ktorý máme doma na stole je výsledkom práce tisícok včiel. Viac ako 6000 usilovných jedincov obetuje celý svoj život pre získanie 1kg medu. Avšak proces, ktorý je potrebný na to, aby sa ku vám dostal tento jedinečný produkt, je ešte o niečo zložitejší. Musí tu byť osoba, ktorá sa postará o to, aby sa z úľa odobral med v správnom čase a za podmienok, ktoré nespôsobia včelám ujmu na ich prirodzenom vývoji. Myslíte si správne, tejto osobe sa hovorí “včelár”.
S každým plástom je potrebné narábať s citom, aby sa tak zbytočne nenarúšala harmónia včelstva. V opačnom prípade by včely mohli znervóznieť a to dokážu dať včelárovi patrične najavo.
Včelstvo dokáže vyprodukovať za jeden rok až 150kg medu. Včely tento med využívajú na kŕmenie nového potomstva, na vytváranie tepla v obydlí, alebo pri každom výlete z úľa si včela najskôr med načerpá ako palivo, aby tak získala energiu na let k ďalšej pastve. Celkovo takto spotrebujú v priemere 90% zásob. Včelár môže odobrať až ten zvyšný med.
Zásady získavania (vytáčania) medu
Pri včelárení sa veci plánujú len ťažko. Aby mal včelár nejaký ten úžitok z týchto zázračných stvorení, musí akceptovať to, že scenár tu píše príroda. Takmer nikdy sa nedá dopredu určiť ten najvhodnejší čas na vytáčanie medu.
Medomet funguje na princípe odstredivej sily. Tradičné medomety sú poháňané kľukou ktorú musí včelár roztočiť, aby tak z plástov mohol „vyletovať“ med na steny, z ktorých postupne steká. Dnes už včelári používajú väčšinou automatické medomety, do ktorých sa zmestí až 60 včelích plástov.
Príprava
Aby včelár využil čo najefektívnejšie deň, kedy bude môcť odobrať včelám med, musí nachystať pár nevyhnutných vecí. Medomet – stroj na vytáčanie medu. Odviečkovací stôl, a k tomu pochopiteľne aj pár voľných väčších nádob, ktoré musia byť čisté a suché aby sa do medu nedostala voda.
Načasovanie
Ten najvhodnejší moment sa včelárovi naskytne prirodzene, stačí ak je pripravený vopred. Med sa v zásade odoberá, ak je zaviečkovaný (zakonzervovaný) včelí plást minimálne z dvoch tretín. Vtedy vieme, že včely z tohto medu už dostatočne odvetrali vodu. V opačnom prípade – ak by sa v ňom nachádzalo väčšie množstvo vody – sa môže med znehodnotiť tým, že vykvasí. Z takéhoto medu sa neskôr vyrába chutná medovina.
Kvalita medu sa hodnotí podľa obsahu vody. Včely zberajú nektár, ktorý je tekutý takmer ako voda. Vysušujú ho dovtedy, až je vhodný na „skladovanie“. Ak je z medu odvetrané dostatočné množstvo vody, včely ho konzervujú voskom. Včelár to spozná tak, že včelie plásty sú zaviečkované (zakonzervované) ideálne aspoň z dvoch tretín. Pomocou špeciálnej vidličky (viď. foto) sa med odviečkuje.
Pracovitosť
To, že sú včely prirodzene pracovité neznamená, že všetkú robotu spravia ony a včelár už len “zlízne med”. V období silnej znášky a hlavne na jar, kedy kvitne väčšina medonosných rastlín, musí byť včelár ochotný so včelami pracovať častokrát po celý deň.
Na záver už tečie čerstvý med, ktorý sa ešte musí precediť cez väčšie a menšie sitá.
Včelárstvo nie je len o získavaní medu. Je to hlavne o spolužití a vzájomnom akceptovaní včely a človeka. Žijeme v dobe, kedy každým rokom rapídne klesajú prirodzené zdroje včelej pastvy a zdravie týchto živočíchov ohrozuje najmä klieštik, proti ktorému nie je na našom území prirodzený predátor. Včelár tak pomáha udržiavať zdravé a silné včelstvo, ktoré sa mu často odvďačí chutným medom.
Nie je med, ako med…
Na úvod tohto článku si pripomeňme, že všetky medy, ktoré vyprodukujú včely v prírode, sú chutné a zdravé. Preto by si každý konzument medu mal nájsť vo svojom okolí svojho včelára, ktorý mu zaručí jeho pravosť a kvalitu. V supermarkete taktiež možete nájsť včelí med s nápisom “Slovenský produkt”, avšak tieto výrobky sú často zmiešané s lacným medom z Číny a taktiež prifarbované. Slovenský med tam pochopiteľne je, ale len určité percento, nakoľko to bohužiaľ povoľujú naše zákony.
Fakty o mede
- Včelí med je výborný na zvýšenie energie a výkonnosti v športe. Užitím medu pred športovou aktivitou sa vaše telo dokáže následne rýchlejšie regenerovať a zotaviť.
- Jeden kilogram medu znamená pre včely navštíviť viac ako 2 500 kvetov a 160 000 nalietaných kilometrov.
- Jeden kilogram medu je výsledkom práce viac ako 6000 včiel.
- Med obsahuje antibakteriálne látky, ktoré posobia proti určitým typom baktérií a plesní. Taktiež sa využíva ako tradičný konzervant.
- Med obsahuje vzácne vitamíny a antioxidanty, napr. pinocembrín, ktorý nikde inde nenájdete. Neobsahuje žiadny tuk, ani cholesterol.
- Operní speváci používajú med na upokojenie hrdla pred predstavením.
- V Egyptských pyramídach výskumníci našli aj včelí med. Bol stále jedlý.
Iný kraj – iná chuť medu
Na Slovensku sa môžeme stretnúť s rôznymi druhmi medov, najčastejšie sa vyskytuje repkový, agátový, medovicový, horský, lipový a kvetový, a v poslednej dobe je známejší aj med z rastliny facélia.
Medy sa delia aj podľa toho, akou formou ich včely získavajú. Môžu byť z kvetov rastlín – včely spracujú nektár vysušením, pomocou vetrania svojimi krídlami, na med.
Na otázku, ktorý med je najlepší väčšina laikov, nevčelárov, asi odpovie – “tmavý lesny”. Medzi nami včelármi je tiež nazývaný medovicový. Ak však skutočne chcete vedieť, ktorý med je najlepší, možno vás prekvapí naša jednoduchá odpoveď: najlepší med je ten, ktorý vám najviac chutí!
Dnes si môžete vyberať z ponuky pestrej palety vôní, chutí, farieb a konzistencie medu. Každý kvalitný med by však mal putovať k zákazníkovi ako vyzretý produkt, pričom veľmi dôležitý je obsah vody v mede. Jej obsah dokážeme zistiť viacerými metódami, pričom najjednoduchšie je na meranie použiť refraktometer na med. Hodnoty v intervale 15 % až 18 % zaručujú dlhú trvanlivosť medu.
Z úľa vieme využiť všetko – aj vzduch (O apiresterapii)
V momente, ako sa spomenú včely, každému hneď napadne zdravý med, propolis či chutná medovina. Jedna vec však v tomto zozname chýba – apiresterapia. Mali by ste ju však poznať. Prečo? Kvôli sebe a svojmu zdraviu.
Vychutnajte si medovú vôňu plnú zdravia
Včely sú naozaj zázrak a my vieme naplno využiť všetko, čoho sa chytia. Všetky ich produkty ako med, vosk, propolis či materská kašička majú vynikajúce účinky na ľudský organizmus. Tam to však nekončí. Počas toho, ako sa včely starajú v úľoch o med vzniká vzácny produkt – vzduch plný éterických olejov, vosku, propolisu a rôznych hormónov. Jeho vdychovaním môžeme dostať do tela priamo cez pľúca všetky tieto prospešné a vzácne látky. Práve spomínané vdychovanie sa nazýva apiresterapia.
Apiresterapia má podľa štúdií priaznivý vplyv na problémy s oslabenou imunitou, astmu, bolesti hlavy, alergie a mnoho iných ochorení. Celý proces “výroby” medového vzduchu spočíva v jeho vlhkosti, teplote a aktivite včiel. Tie trepotom krídel či vibrovaním svalstva dokážu udržiavať vzduch v úli okolo 36°C v teplejších aj chladnejších mesiacoch. Ten obsahuje rovnaké látky ako obvyklé medové produkty, avšak jeden rozdiel tu predsalen je. V úľovom vzduchu sa nachádajú v oveľa väčšej koncentrácii.
Relax pre telo i dušu
Zdravý včelí vzduch plný prospešných látok vdychujete väčšinou v malom drevenom domčeku postavenom v tesnej blízkosti úľov. Terapia trvá zhruba 20 až 30 minút, pričom si dokonale oddýchnete a načerpáte nové sily. Apiresterapia je zázrakom aj na psychické ťažkosti, čiže ak vás nejaké trápia, neváhajte s návštevou. Terapiu je najlepšie vyskúšať v sezóne apríl až september a aby ste pocítili jej účinok, odporúčame sedem až desať sedení.
Pred samotnou návštevou je najlepšie absolvovať aj test – či vám apiresterapia vyhovuje. Vyskúšať môžete aj pobyt v relaxačnom domčeku, v ktorom sa leží na úľoch. Počas odpočinku tak vdychujete úľový vzduch a vychutnávate si teplo, ktoré včely produkujú.
Včely pre vás vyrábajú ďalší zdravý produkt
Vymenujte včelie produkty. Prvý bude med a druhý pravdepodobne propolis. Propolis je trošku známejší produkt včiel, no napriek tomu nevyužívame jeho plný potenciál. V blogu vám prezradíme, v čom je jeho čaro a ako vlastne vzniká.
Ony to jednoducho vedia
Včely zbierajú živicu z rôznych stromov alebo rastlín a spracúvajú ju spolu so včelím voskom. Tak vzniká propolis, ktorý včelám slúži na ochranu úľa. Pri vyšších teplotách je lepkavý, pri nižších zasa dobre tuhne a preto je výborným nástrojom pre zacelenie dier a otvorov, ktoré na úli vznikajú. Propolis má v úli oveľa viac úloh. Posilňuje jeho stabilitu a chráni včelstvo pred chorobami a parazitmi, ktoré by sa mohli do úľa dostať.
Existuje veľa dôvodov, prečo by sme si ho mali všímať aj my ľudia. Propolis má antibiotické účinky a zvyšuje obranyschopnosť organizmu. Má výborný vplyv na nervovú sústavu, používa sa preventívne aj ako liečivo. Samozrejme, jeho podrobné zloženie závisí od mnohých faktorov, ktorými sú ročné obdobie, oblasť a druh rastlín.
Propolis urýchľuje hojenie rán
Propolis má protizápalové účinky, dokáže zničiť plesne a dokonca pôsobí proti niektorým vírusom. Obsahuje tiež veľké množstvo minerálov, enzýmov, bioflavonoidov a esenciálnych aminokyselín. Je spoľahlivým pomocníkom pri bolestiach hrdla, zapálených ďasnách či pri problémoch s trávením. V lekárňach si môžete kúpiť hotové propolisové tinktúry či krémy, ktoré propolis obsahujú.
Propolisovú tinktúru si jednoducho vyrobíte aj doma. Zmiešajte propolis s alkoholom (min. 80%) v pomere 1:2 a nalejte do tmavej nádoby. Počas týždenného lúhovania odporúčame tinktúru párkrát pretrepať. Po 2 týždňoch tinktúru sceďte a naďalej uchovávajte v tmavých fľaštičkách.
Dávkovanie propolisovej tinktúry
Najčastejšie problémy, ktoré sa dajú úspešne vykurírovať tinktúrou z propolisu:
Znížte si krvný tlak
Nakvapkajte 30 kvapiek propolisu do 1 dcl vlažnej vody. Užívajte jedenkrát denne, večer pred spaním až do vyliečenia.
Pomôžte si pri bolestiach hrdla a nachladnutí
Do 1 dcl vlažnej vody dajte jednu kávovú lyžičku propolisu a kloktajte tak často, ako sa bude dať.
Užívajte aj pri zápale priedušiek
Nakvapkajte 20 – 40 kvapiek propolisu na kocku cukru, ktorú môžete zapiť vodou. Postup opakujte trikrát denne.
Porazte chrípku rýchlejšie
Ráno a večer užite 10 – 15 kvapiek propolisu na kocke cukru až kým sa nebudete cítiť lepšie.
Zbavte sa áft v ústnej dutine
Vnútro úst potierajte tampónom namočeným v propolisovej tinktúre alebo kloktajte 20-40 kvapiek rozpustených vo vlažnej vode.
Nechajte včelie produkty, aby vám pomohli zlepšiť vaše zdravie a imunitu. Ak budete mať viac otázok o dávkovaní, napíšte nám. Radi vám poradíme z vlastnej skúsenosti.
Tisícročná včela nie je náhodný názov filmu
Na území Slovenska má včelárstvo totiž viac ako tisícročnú tradíciu. Jeho počiatky siahajú už do antických čias a my sme hrdí, že sa nám darí toto remeslo stále udržiavať živé. Prečítajte si, ako sa včelárstvo postupne dostávalo medzi ľudí a ako sa mu darí v dnešnom svete.
Už od roku 448
Prvé záznamy o včelárstve sa objavili v antických časoch, za ktorými stojí grécky diplomat Priscus. Chov včiel sa postupne stával dôležitým odvetvím hospodárstva a význam mu pripísala aj Mária Terézia. Tá koncom 18. storočia vydala rôzne včelárske patenty, ktorými podporovala rozvoj včelárstva. V 19. storočí sa včelári začali združovať do spolkov. Už v roku 1810 vznikla prvá Spoločnosť priateľov včelárstva.
Po vzniku Československa bolo založené Zemské ústredie včelárskych spolkov na Slovensku. Postupne vznikali včelárske školy a výskumné včelárske centrá.
Najvyšší počet včelárov za posledné obdobie
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej Republiky zverejnilo po sčítaniach, v októbri 2019, veľmi zaujímavé čísla. Počet včelárov na Slovensku je najvyšší za posledných 20 rokov. Je tu registrovaných viac ako 19 150 včelárov s asi 305 000 včelstvami. Pred desiatimi rokmi bolo na Slovensku až o 100 000 včelstiev menej a remeslu sa venovalo okolo 13 000 včelárov.
Slovensko medzi medovými veľmocami
Vôňa medu sa každé dva roky rozvonia v rôznych mestách na svete. Koná sa medzinárodný včelársky kongres Apimondia. V tomto roku sa kongresu zúčastnilo asi 5 500 návštevníkov zo 134 krajín, ktorí si mohli vypočuť až 320 prednášok. Okrem zaujímavých prezentácií sa návštevníci mohli zúčastniť viacerých sympózií, workshopov či diskusií. Na súťaži zahviezdili aj viacerí slovenskí včelári.
Slovenskí včelári získali celkom až 20 medailí, čím suverénne obsadili 1. miesto v hodnotení krajín. Rusko s 13 medailami skončilo druhé a tretie bolo USA so 7 medailami. Dvadsať našich medailí tvorilo 9 zlatých, 4 strieborné a 7 bronzových. Bodovali medoviny, voskové sviečky, medy, včelie produkty či iné potraviny s kombináciou medu.
Tešíme sa, že sa včelárstvu na Slovensku takto darí. Sme radi, že aj s našou rodinnou farmou môžeme byť súčasťou vašich rodín a osladiť každý jeden moment.
Tento včelí produkt ste ešte neskúsili
Stavíme sa s vami, že existuje produkt z úľa, ktorý ste ešte neochutnali – včelí peľ. Prichádzate o veľa. V našom blogu vás presvedčíme, že by ste to mali zmeniť a zaradiť ho do jedálnička.
Prečo by nás mal nejaký peľ zaujímať
Včelí peľ tvoria peľové zrná rastlín, ktoré sú včelami zozbierané, spracované a ďalej uložené do buniek plástov. Tam majú zabezpečiť následnú výživu celého ulietaného obyvateľstva. Nás by mal zaujímať práve preto, že obsahuje extrémne vysoký počet látok, ktoré sú prospešné pre naše telo a zdravie. Konkrétne môžeme spomenúť asi 185 živín a 22 aminokyselín. Nezabúdame ani na tisícky hormónov, enzýmov či vitamínov.
Vitamín A, C, D a E, množstvo B komplexu a až päťkrát viac bielkovín ako hovädzie mäso. Áno, stále hovoríme o včelom pele. Včely do neho jednoducho pridávajú svoje prísady, ktoré nedokáže nikto nahradiť. Presvedčili sa o tom aj vedci v laboratóriách, ktorý doposiaľ nenašli žiadnu syntetickú surovinu, ktorá by sa vyrovnala sile včelieho peľu. Včely majú svoje tajné ingrediencie, ktoré sú nenahraditeľné.
Elixír života v jednom poháriku
Včelí peľ je označovaný azda za najsilnejší antioxidant, ktorý nájdete v prírode. A antioxidant je zasa označovaný ako látka, ktorá ochráni ľudský organizmus pred poškodením a spomaľuje vývoj rôznych ochorení. Čo poviete, bomba nie? Ak chcete pomalšie starnúť, alebo si zlepšiť imunitu, dopriať poriadnu výživu vlasom či dopomôcť nervovej sústave k jej regenerácii, siahnite po pele. Predsalen to ešte nie je med, takže vás možno prekvapí výraznejšia kvetinová chuť a vôňa.
Vo filmoch sa ženy snažia získať čarovný elixír mladosti, ktorý spomalí starnutie a dodá pružnosť ich pokožke. Ak ste o takom niečom snívali, viac nemusíte. Včelí peľ totiž obsahuje nukleové kyseliny, ktoré priaznivo vplývajú pleť a vrásky, čím spomaľuje starnutie. Tiež podporuje rast nového tkaniva pokožky a prekrvuje kožné bunky.
Máme pre vás tip:
Včelí peľ zoženiete zvyčajne ako malé guľôčky, ktoré môžete užívať napríklad po lyžičkách. Iba tým, že ich prehltnete však ľudský organizmus nedokáže úplne spracovať prospešné látky peľu. Lepšou voľbou je peľ v mede, kde už prešiel istou fermentáciou. U nás v e-shope nájdete práve takýto včelí peľ zapracovaný v mede. Dávkovanie vám môžeme odporučiť z vlastných skúseností.
Peľ v mede užívajte ráno nalačno. Asi pol čajovej lyžičky peľu v mede rozpustite vo vode, alebo ho iba zapite. Užívajte ho pokojne dvakrát denne. Množstvo si môžete postupne zvyšovať, avšak po mesiaci pravidelného užívania si dajte týždeň až dva pauzu.